جراحی فلپ لثه, دسته بندی نشده

جراحی فلپ لثه یا لیفتینگ لثه

جراحی فلپ لثه

جراحی فلپ لثه یا لیفتینگ لثه (Gum Graft) یک روش جراحی است که برای تعمیر و تقویت بافت لثه در مواردی که التهاب و عفونت در لثه گسترش بیابد پاکت به وجود می آید، التهاب و عفونت باعث چسبندگی بافت لثه به دندان ها می شود. این جراحی معمولاً توسط دندانپزشکان جراح لثه یا متخصص فلوشیپ جراحی لثه انجام می‌شود.

وقتی عمق پاکت به بیش از 5 میلی متر گسترش یابد، دندانپزشک مجبور است برای کاهش آن از جراحی فلپ استفاده کند. معمولا برای درمان بیماری های پیشرفته لثه از جراحی فلپ استفاده می کنند.

به این بیماری پریودنتیت می گویند. پریودنتیت بسیار شدید و پیشرفته است و باعث تخریب استخوان و بافت لثه می شود. التهاب و عفونت باعث جدا شدن لثه از دندان ها می شوند در نتیجه فضای به وجود آمده (پاکت) افزایش می یابد. افزایش پاکت باعث افزایش نفوذ باکتری ها به بافت لثه و استخوان می شود که در نتیجه ممکن است آسیب جدی به استخوان وارد گردد.

همانطور که گفته شد، جراحی لثه انواع مختلفی دارد که بسته به بیماری و التهاب به وجود آمده، انجام می شود. در اغلب جراحی ها، لثه باید شکافته و از وجود باکتری ها پاک شود. روش های مختلفی برای پاکسازی لثه وجود دارد را یکی از آنها دیپ اسکیلینگ یا جرم گیری عمیق می باشد. روش دیگر روت پلنینگ است که در آن سطوح ریشه دندان ها صاف می شود بدین ترتیب فضای اضافی برای رشد باکتری ها و تجمع جرم کاهش می یابد. اغلب دندانپزشکان این دو روش را با هم انجام می دهند. در زیر، مراحل اصلی این جراحی را توضیح می‌دهم:

جراحی فلپ لثه یا لیفتینگ لثه

مراحل اصلی جراحی فلپ لثه یا لیفتینگ لثه

آماده‌سازی بیمار:

قبل از شروع جراحی، بیمار باید زیر نظر پزشک تجویزات قبل از جراحی را انجام دهد و همچنین مواردی مانند نظافت دندان‌ها و رعایت دستورات پزشک را رعایت کند.

تهیه یا انتخاب گرافت (فلپ):

گرافت یا فلپ لثه می‌تواند از مناطق دیگر دهان بیمار (مثل رخساره دهان) یا مواد دیگر مصنوعی مانند ممبرین‌های لثه گرفته شود. گرافت ممکن است به صورت آزاد (زغال) یا گرافت پیوسته (که در دهان به نظر می‌رسد متحرک نیست) باشد.

تزریق بی حسی:

قبل از شروع جراحی، منطقه مورد نظر تخدیر شده و مخدر موضعی به طور معمول به صورت تزریقی برای کاهش درد و عدم احساس تا حد ممکن به بیمار تزریق می‌شود.

برش در لثه:

پس از تخدیر و تزریق مخدر، جراح برش‌های مورد نیاز را در لثه ایجاد می‌کند تا به گرافت (فلپ) و یا منطقه مورد نیاز دسترسی داشته باشد.

وارد کردن گرافت:

گرافت (فلپ) لثه وارد منطقه جراحی می‌شود. این گرافت می‌تواند به صورت آزاد در محل قرار گیرد یا با استفاده از خطوط خیاطی یا مواد جذبی (مثل پیچ‌ها) در محل بماند.

بستن برش‌ها:

پس از وارد کردن گرافت، برش‌های لثه بسته می‌شوند تا جا به جا بمانند و گرافت به محل خود استقرار یابد.

پساجراحی:

پس از جراحی، بیمار نیاز به رعایت دستورات پساجراحی دارد. این ممکن است شامل استفاده از داروها، محدودیت در خوردن چیزهای سخت یا گرم، و نحوه نگهداری بهداشت دهان باشد.

به عنوان هر جراحی دیگر، موفقیت پیوند لثه نیاز به دقت و مهارت پزشک و همچنین رعایت دقیق دستورات پساجراحی از سوی بیمار دارد.

جراحی فلپ معمولا 2 ساعت به طول می انجامد و همراه با بی حسی موضعی است. بعد از بی حسی دندانپزشک شکاف هایی روی خط لثه در امتداد دندان ها ایجاد می کند تا بتوان به ریشه دندان و بافت لثه دسترسی پیدا نماید. سپس عفونت، باکتری، جرم و پاکت ها را پاک می کند. در این مرحله دیپ اسکیلینگ  و روت پلنینگ انجام می شود. بعد از پایان پاکسازی و ترمیم، لثه به جای اول خود باز با بخیه به جای خود باز می گردد. در سال های گذشته بخیه ها بعد از مدتی باید توسط دندانپزشک کشیده می شد اما اخیر از بخیه های جذبی استفاده می کنند که نیازی به کشیدن ندارد و بعد حداکثر 10 روز کاملا جذب لثه می شود.

جراحی فلپ برای برخی از افراد که دچار نقص استخوانی هستند نیز انجام می شود. به این ترتیب که ابتدا با جراحی فلپ بافت لثه و ریشه دندان ها پاکسازی می شود سپس جراحی کانتورینگ یا جراحی دوباره استخوان انجام می گیرد. در این جراحی لبه ها و کناره های استخوان فک و دندان ها با سوهان نرم می شوند.

جراحی فلپ لثه یا لیفتینگ لثه

مراقبت های بعد از جراحی فلپ لثه

این جراحی نیز مانند جراحی های دیگر نیاز به مراقبت دارد. بعد از آنکه لثه از بی حسی در بیایید، ممکن است کمی درد در ناحیه جراحی احساس شود. درد و خونریزی تا 48 ساعت طبیعی است. در این مدت می توانید از مسکن های رایج استفاده کنید. همچنین می توانید برای کاهش التهاب و درد از کیسه یخ نیز استفاده نمایید.

تا بهبودی زخم و بخیه از مسواک زدن آن ناحیه پرهیز نمایید اما باید سه بار در روز از دهانشویه های آنتی باکتریال و محلول آب و نمک استفاده نمایید. زخم تا زمان بهبودی مستعد ورود باکتری و جرم است برای جلوگیری از عفونت معمولا دندانپزشک، قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند.

سعی کنید تا بهبود بخیه ها از خوردن و آشامیدن مواد غذایی داغ پرهیز کنید. خوردن غذا های آبکی مانند سوپ، پوره و … توصیه می شود. همچنین برای جبران خون از دست رفته سعی کنید روزی 8 لیوان آب بیاشامید.

بعد از بهبود جای بخیه برای بررسی محل جراحی به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *