ایمپلنت, دندانپزشکی

بررسی انواع ایمپلنت دندان براساس شکل، نوع اتصال و قیمت

انواع ایمپلنت دندان براساس شکل، نوع اتصال و قیمت

در دهه‌های اخیر، تکنولوژی‌های پیشرفته در حوزه دندانپزشکی به ایجاد راهکارهای موثر برای جایگزینی دندان‌های گم شده و بهبود کیفیت زندگی بیماران منجر شده است. یکی از پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه، استفاده از ایمپلنت‌های دندانی است که به عنوان یک گزینه مستقل و موثر در جایگزینی دندان‌ها به کار می‌رود. در این مقاله، به بررسی انواع ایمپلنت‌ دندانی در کلینیک دندانپزشکی آسا دنتال پرداخته خواهد شد. این تحقیق به سه بُعد اساسی اطلاعات پرداخته و انواع ایمپلنت‌ها را بر اساس شکل، نوع اتصال، و قیمت مورد بررسی قرار خواهد داد.

[/vc_column_text]

1- انواع ایمپلنت‌ها براساس شکل:

در این قسمت، به بررسی ایمپلنت‌های دندانی بر اساس شکل آنها خواهیم پرداخت. این شامل ایمپلنت‌های استوانه‌ای، مخروطی، مسطح و دیگر اشکال گوناگون خواهد بود. هرکدام از این ایمپلنت‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

2. انواع ایمپلنت‌ها براساس نوع اتصال:

در این بخش، به تحلیل ایمپلنت‌های دندانی بر اساس نوع اتصال به استخوان یا دندان‌های مصنوعی پرداخته خواهد شد. ایا ایمپلنت‌های داخلی، خارجی، هیبرید، مغزی و ترد از جمله انواع مورد بحث خواهند بود.

3. انواع ایمپلنت‌ها براساس قیمت:

در این بخش، به بررسی ایمپلنت‌ها بر اساس محدوده قیمتی آنها می‌پردازیم. ما انواع مختلف ایمپلنت‌ها از لحاظ اقتصادی تا ایمپلنت‌های پیشرفته و با قابلیت‌های خاص را بررسی خواهیم کرد.

با مطالعه این مقاله، خوانندگان قادر خواهند بود تا تصمیمات بهتری در مورد انتخاب نوع ایمپلنت دندانی که بهترین تطابق را با نیازهای خود دارد، بگیرند. این تحقیق به عنوان یک منبع راهنمایی برای افرادی که به دنبال راهکارهای دندانپزشکی پیشرفته و موثر هستند، خدمت می‌کند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دندان از دست رفته است. در واقع، ایمپلنت دندان یک ساختار فلزی (معمولاً تیتانیوم) است که به عنوان یک ریشه مصنوعی به استخوان فک یا فکین متصل می‌شود. این ساختار به عنوان پایه برای نصب دندان‌های مصنوعی (کراون یا پل) عمل می‌کند.

فرآیند ایمپلنت‌گذاری شامل یک مرحله جراحی می‌شود که در آن ایمپلنت به استخوان فک یا فکین شما جراحی می‌شود. بعد از این جراحی، استخوان به ایمپلنت متصل می‌شود و یک دوره بهبودی برای قوت گرفتن ایمپلنت از طریق پروسه به نام اوزئوانتگراسیون (استخوان‌گذاری) آغاز می‌شود. پس از بهبودی، دندان‌های مصنوعی متصل می‌شوند.

ایمپلنت دندان به دلیل استحکام بالا، طول عمر طولانی، و ظاهر طبیعی، یک راه حل محبوب برای جایگزینی دندان‌های گم شده است. این روش معمولاً توسط دندانپزشکان تخصصی در زمینه جراحی دهان و ایمپلنتولوژی اجرا می‌شود.

معرفی انواع ایمپلنت :

 • ایمپلنت‌های استوانه‌ای:

این ایمپلنت‌ها دارای شکل استوانه‌ای هستند و یکی از رایج‌ترین انواع هستند. معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده می‌شوند.

 • ایمپلنت‌های مخروطی:

ایمپلنت‌های مخروطی دارای سر مخروطی هستند و در مواقعی که استخوان فک ضعیف است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ایمپلنت‌ها برای ایجاد پایه استوانه‌ای استفاده می‌شوند.

 • ایمپلنت‌های مسطح:

ایمپلنت‌های مسطح دارای شکل صفحه‌ای هستند و برای موارد خاصی نظیر جایگزینی دندان‌های جلویی مناسب می‌باشند.

 • ایمپلنت‌های زیگوماتیک:

این نوع ایمپلنت‌ها برای مواقعی که استخوان فک بالایی کمبود دارد، مناسب هستند. به سمت زیر لثه ایمپلنت‌ها جهت تثبیت متصل می‌شوند.

 • ایمپلنت‌های All-on-4:

این ایمپلنت‌ها با استفاده از چهار ایمپلنت استخوانی، یک پلند کامل با دندان‌های مصنوعی ثابت روی آنها نصب می‌شود. مناسب برای جایگزینی تمام دندان‌های یک فک.

 • ایمپلنت‌های Mini:

ایمپلنت‌های Mini از اندازه کمتری نسبت به ایمپلنت‌های معمولی برخوردارند و برای مواردی نظیر فضای محدود یا استفاده در فکین کوچک مناسب هستند.

 • ایمپلنت‌های متحرک:

این ایمپلنت‌ها به استخوان فک متصل می‌شوند و معمولاً در پروتزهای دندان‌های متحرک یا ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • ایمپلنت‌های بیولوژیکی:

ایمپلنت‌های بیولوژیکی از مواد زیست‌سازگار با استخوان استفاده می‌کنند و با بدن تعامل طبیعی‌تری دارند.

هر نوع ایمپلنت دندانی مزایا و محدودیت‌های خود را دارد و بر اساس شرایط بیمار و نیازهای درمانی، انتخاب متناسب باید انجام شود. قبل از اقدام به ایمپلنت‌گذاری، مشاوره با دندانپزشک جهت ارزیابی دقیق و تعیین بهترین گزینه توصیه می‌شود

براساس نوع فیکسچر:

متداول‌ترین دسته بندی که برای انواع ایمپلنت در نظرگرفته می‌شود، بر اساس انواع فیکسچر ایمپلنت که یکی از مهم‌ترین اجزای ایمپلنت دندان است. فیکسچر ایمپلنت قسمتی از ایمپلنت دندانی است که در جایگاه ریشه در فک قرار می‌گیرد. این نوع دسته بندی ایمپلنت‌های دندانی که از انواع ایمپلنت‌های استخوانی هستند، به شرح زیر است:

 

 • ایمپلنت اندواستیل ( داخل استخوانی)

 

ایمپلنت‌های اندوستیل رایج‌ترین انواع ایمپلنت هستند و مستقیماً روی استخوان فک قرار می‌گیرند و جایگزینی برای پروتزهای دائمی یا بریج هستند. اگر فقط نیاز به تعویض یک دندان دارید، این روش برای شما بسیار کاربردی است.

 • ایمپلنت اندوستیل یا داخل استخوانی به شکل یک استوانه است که از دو پیچ و یک اباتمنت تشکیل شده است که در بالای تاج دندان بسته می‌شود.
 • سطح این نوع ایمپلنت ممکن است دارای سطوح یا تیغه های صاف باشد.
 • ایمپلنت‌های اندوستیل از تیتانیوم، زیرکونیوم یا سرامیک ساخته شده است.
 • این نوع ایمپلنت‌ها شامل ایمپلنت پیچی شکل، تیغه‌ای و عرضی هستند.

 

 • ایمپلنت ساب پریو استیل (روی استخونی)

 

یک نوع دیگر از انواع ایمپلنت دندان، ایمپلنت های ساب پریواستیل هستند که از فلز ساخته می‌شوند و در زیر بافت لثه و روی استخوان فک بسته قرار می‌گیرند.

قاب فلزی این نوع ایمپلنت از مولیبدن، کروم یا کبالت ساخته شده است و پس از مرحله اول کاشت با التیام لثه، به آن متصل می‌شود.

اگر چه امروزه استفاده از این روش متداول نیست، اما اگر نمی توانید از دندان مصنوعی استفاده کنید یا تراکم استخوان فک شما پایین است، می‌توانید از این روش برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته در یک ناحیه استفاده کنید.

 

 • ایمپلنت زایگوماتیک

 

این نوع ایمپلنت در استخوان زایگوماتیک گونه گذاشته می‌شود و در مواردی کاربرد دارد که فک دارای فضای کافی برای کاشت ایمپلنت نباشد. این روش ایمپلنت متداول نیست و تنها در موارد خاص استفاده می‌شود.

براساس مراحل کاشت:

 • ایمپلنت دندانی یک مرحله‌ای (Single-stage Implants):

در این روش، فیکسچر ایمپلنت و پوشش آن (آباتمنت) همزمان در یک مرحله کاشته می‌شوند. این روش برای مواردی که استخوان بسیار سالم و ثابت است، مناسب است.

 

 • ایمپلنت دندانی دو مرحله‌ای (Two-stage Implants):

در این روش، ابتدا فیکسچر ایمپلنت در استخوان کاشته می‌شود و پس از یک دوره بهبود و ترمیم استخوان، پوشش آن نصب می‌شود. این روش برای مواردی که نیاز به بهبود استخوان دارند، استفاده می‌شود.

 

 • ایمپلنت دندانی چند مرحله‌ای (Multi-stage Implants):

این روش شبیه به دو مرحله‌ای است با این تفاوت که در دو مرحله، پوشش آباتمنت و اتصالهای نهایی در یک مرحله کاشته می‌شوند. این روش برای مواردی که نیاز به بهبود استخوان و تنظیمات اضافی دارند، استفاده می‌شود.

 

 • ایمپلنت دندانی فوری (Immediate Implants):

در این روش، ایمپلنت دندانی به صورت فوری پس از خلع دندان طبیعی یا در مواقعی که آماده‌سازی استخوان انجام شده است، کاشته می‌شود. این روش مناسب برای مواقعی است که استخوان سالم و دندان اصلی به صورت قابل قبولی در جاهای کاشت ایمپلنت قرار گرفته‌اند.

هر یک از این انواع ایمپلنت دندانی براساس شرایط بیمار، استخوان موجود، و نیازهای درمانی، توسط دندانپزشک انتخاب می‌شوند.

انواع ایمپلنت دندان براساس شکل، نوع اتصال و قیمت

انواع ایمپلنت دندان براساس ماده سازنده:

 • ایمپلنت‌های تیتانیومی:

بیشتر ایمپلنت‌ها از تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم ساخته می‌شوند. تیتانیوم به دلیل مقاومت به خوردگی و تحمل بالا به استخوان، به عنوان ماده سازنده محبوبیت زیادی دارد.

 

 • ایمپلنت‌های زیروکونیا:

ایمپلنت‌های زیروکونیا از مواد سرامیکی به نام زیرکونیا ساخته می‌شوند. این ایمپلنت‌ها به دلیل ظاهر طبیعی، مقاومت به خوردگی و عدم حساسیت به فلزها برخوردارند.

 

 • ایمپلنت‌های فلزی آلیاژ پایه کبالت-کروم:

این ایمپلنت‌ها از آلیاژهای فلزی مانند کبالت-کروم تشکیل شده‌اند. این آلیاژها به خوبی به استخوان متصل می‌شوند و مقاومت خوبی در برابر فشار و خمش دارند.

 

 • ایمپلنت‌های فلزی آلومینیوم اکسیدی:

آلومینیوم اکسید به عنوان ماده سازنده در این ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود. این ایمپلنت‌ها به دلیل خواص بیوسازگار و استحکام مکانیکی مناسب، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 • ایمپلنت‌های فیبرکربنی:

این ایمپلنت‌ها از مواد فیبرکربنی تشکیل شده‌اند که به دلیل سبکی و استحکام مکانیکی خوب، مورد توجه قرار گرفته‌اند. این ایمپلنت‌ها معمولاً برای موارد خاصی نظیر جایگزینی دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب ماده سازنده ایمپلنت دندان بستگی به موارد فیزیولوژیک بیمار، ترجیحات بالینی، و نیازهای درمانی دارد. همچنین، مشاوره با دندانپزشک برای انتخاب بهترین گزینه توصیه می‌شود.

انواع ایمپلنت دندان براساس نوع اتصال:

 • اتصال داخلی (Internal Connection):

در این نوع اتصال، پوسته ایمپلنت به شکل داخلی تمیز است و مهره پوشش (آباتمنت) به صورت مستقیم بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. این نوع اتصال به دلیل پایداری بالا و کمتر بروز مشکلات مرتبط با آباتمنت، رایج است.

 

 • اتصال خارجی (External Connection):

در این نوع اتصال، پوسته ایمپلنت به شکل خارجی تمیز است و آباتمنت به صورت مستقیم بر روی پوسته قرار می‌گیرد. این نوع اتصال به صورت کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 • اتصال هیبرید (Hybrid Connection):

این نوع اتصال مزیت‌های اتصال داخلی و خارجی را ترکیب می‌کند. یعنی بخشی از آباتمنت به صورت مستقیم بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد و بخش دیگر به دندان‌مصنوعی یا پروتز متصل می‌شود.

 

 • اتصال مغزی (Bone Level Connection):

در این نوع اتصال، سطح پایینی ایمپلنت به اندازه‌ای طراحی شده است که با استخوان در تماس باشد. این نوع اتصال بهبود استحکام ایمپلنت در استخوان را فراهم می‌کند.

 

 • اتصال ترد (Threaded Connection):

این نوع اتصال از رشته‌های مورب یا نخی بر روی ایمپلنت برای بهبود استحکام و پیچش در استخوان استفاده می‌کند.

 

 • اتصال همراه با آباتمنت داخلی (Internal Connection with Abutment):

این نوع اتصال شبیه به اتصال داخلی است، اما با داشتن آباتمنت یا مهره پوشش نیز بر روی ایمپلنت اتصال می‌شود.

انتخاب نوع اتصال بستگی به نیازهای بیمار و شرایط مختلفی دارد که باید توسط دندانپزشک تعیین شود. همچنین، عواملی مانند موقعیت دندان‌های مجاور، نیاز به استحکام بیشتر، و زمان درمان نیز در انتخاب نوع اتصال تاثیرگذار هستند.

بر اساس قیمت:

 • ایمپلنت‌های ارزان قیمت:

ایمپلنت‌هایی که از مواد ارزان‌تر ساخته شده‌اند و به عنوان گزینه‌های بودجه‌ای در بازار موجود هستند.

 • ایمپلنت‌های متوسط قیمت:

ایمپلنت‌های با کیفیت بالا اما با قیمت متوسط که اغلب از مواد با کیفیت و فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند.

 • ایمپلنت‌های لوکس:

ایمپلنت‌های با کیفیت بسیار بالا و بهره‌گیری از آخرین فناوری‌ها که قیمت بالایی دارند.

[/vc_column][/vc_row]

4 thoughts on “بررسی انواع ایمپلنت دندان براساس شکل، نوع اتصال و قیمت

 1. هلیا بستانی گفت:

  مطلب جامعی بود ممنون

  1. samira mirkazemi گفت:

   درود و سپاس از شما که کلینیک دندانپزشکی آسادنتال رو انتخاب کردید.

 2. مام میهن گفت:

  عالی

  1. samira mirkazemi گفت:

   درود و سپاس از شما کاربر گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *