جراحی دندان عقل

راهنمای جامع درباره دندان عقل: اطلاعات و مشکلات رایج

راهنمای جامع درباره دندان عقل: اطلاعات و مشکلات رایج

مشکلات شایع دندان عقل

دندان عقل، یا همان دندان سوم مولار، یکی از مواردی است که معمولاً در دوران بزرگسالی به ما یادآوری می‌کند که همچنان در حال رشد و تغییر هستیم. این دندان‌های آخرین مولار در هر فک انسان، اغلب با آخرین مرحله‌ی جوانی و آغاز دوران بزرگسالی مطابقت دارند. اما، گاهی اوقات این فرایند رشد و خروج دندان عقل به مشکلاتی برمی‌خورد که نیازمند مداخله و مراقبت‌های خاصی هستند.

در کلینیک دندانپزشکی آسادنتال، به دقت و حساسیت بالایی به مشکلات مربوط به دندان عقل می‌پردازیم. با تجربه و دانش فنی ما، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا مشکلات مرتبط با دندان عقل خود را شناسایی کنید و راه‌حل‌های مناسب و کارآمد برای مدیریت و درمان آن‌ها را دریافت کنید.

در این مقاله، ما به بررسی عمیق‌تری از موضوع دندان عقل می‌پردازیم؛ از رشد و خروج این دندان‌ها تا مشکلات شایعی که ممکن است با آنها روبه‌رو شوید و راهکارهایی که برای پیشگیری و درمان آنها وجود دارد.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل چیست؟

دندان عقل، یا با نام‌های دیگر دندان‌های حکمت در زبان انگلیسی Wisdom tooth و Weisheitszähne در زبان آلمانی شناخته می‌شود، آخرین دندان‌های آسیابی در دهان انسان هستند. این دندان‌ها معمولاً در اواخر دوران نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ سنی ظاهر می‌شوند. اما، مهم بودن این موضوع از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است، زیرا همه افراد دندان عقل ندارند و حتی در صورت داشتن دندان عقل، این دندان‌ها به طور طبیعی ممکن است مشکل ایجاد نکنند.

در بسیاری از موارد، دندان عقل به‌درستی رشد می‌کند و بدون هیچ مشکلی در جای خود قرار می‌گیرد. اما، گاهی اوقات این دندان‌ها در لثه یا استخوان فک گیر کرده و نمی‌توانند به‌طور کامل به سطح دهان بیایند (دندان عقل نهفته). در این حالت، دندان عقل ممکن است منجر به عفونت، حفره، بیماری لثه و سایر مشکلات سلامت دهان شود.

بنابراین، بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در صورت لزوم، دندان عقل را جهت جلوگیری از مشکلات بیشتر حذف کنند. درک این موضوع و مشورت با یک دندانپزشک متخصص می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری درست کمک کند.

دندان عقل کجاست؟

دندان‌های عقل در پشت دهان و در موقعیتی کاملاً پشت دندان‌های آسیاب دوم قرار دارند. افرادی که همه چهار دندان عقل را دارند، در هر یک از چهار ربع دهان یک دندان عقل دارند، به این معنی که یک دندان عقل در بالای سمت چپ، یکی در پایین سمت چپ، یکی در بالای سمت راست و یکی دیگر در پایین سمت راست دهان قرار دارد.

دندان عقل کی در میاد؟

دندان عقل معمولاً در دوره‌ی اواخر نوجوانی یا اوایل دوران بزرگسالی، به طور کلی در بازه سنی ۱۷ تا ۲۵ سالگی، رشد می‌کند. اما این بازه زمانی ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد و برخی افراد ممکن است دندان عقل خود را در سنین دیگری همچون پس از ۲۵ سالگی تجربه کنند.

دندان عقل چند تاست؟

با توجه به مطالعات، حدود ۵۳ درصد از جمعیت عمومی حداقل یک دندان عقل دارند. اما برخی از افراد اصلاً دندان عقلی در نمی‌آورند. افرادی که دندان‌های عقل آنها به صورت کامل در می‌آید، حداکثر چهار دندان عقل دارند.

علت خراب شدن دندان عقل چیست؟

علت خراب شدن دندان عقل

علت خراب شدن دندان عقل می‌تواند به عوامل مختلفی برگردد. یکی از اصلی‌ترین دلایل، نوع رویش آن می‌باشد. عللی مانند رویش ناقص یا نامنظم، نهفته بودن دندان، و عفونت‌های دندانی می‌توانند به پوسیدگی و خرابی دندان عقل منجر شوند.

همچنین، مراقبت نامناسب از دندان عقل می‌تواند به خرابی آن منجر شود. اغلب افراد به این دندان‌ها کمتر توجه می‌کنند و ممکن است در مراقبت و بهداشت آنها کم‌کاری کنند، که این موضوع نیز می‌تواند باعث پیشرفت پوسیدگی و مشکلات دیگر گردد.

بین مشکلات رایج دندان‌های عقل می‌توان به عفونت دندان، رشد نهفته دندان، لغ شدن دندان، و آبسه کردن دندان عقل اشاره کرد. این مشکلات می‌توانند باعث درد، مشکل در جویدن، و بوی بد دهان شوند و نیاز به درمان دندان‌پزشکی دارند.

1- دندان عقل نهفته (دندان عقل زیر لثه):

برخی از دندان‌های عقل به دلیل رشد با زاویه غیرطبیعی در لثه فشار می‌آورند و به نحوی درون لثه مخفی می‌شوند. این وضعیت ممکن است باعث درد، عفونت، و خرابی دندان‌های دیگر شود.

۲. لق شدن دندان عقل:

برخلاف سایر دندان‌ها، دندان‌های عقل به ندرت به طور طبیعی لق می‌شوند. در صورت لق شدن، دلیل ممکن مشکلاتی مانند تحلیل استخوان فک و بیماری‌های لثه است.

۳. آبسه دندان عقل:

به دلیل دشواری در مراقبت از دندان‌های عقل، باکتری‌ها و غذا می‌توانند بین دندان عقل و دندان کناری گیر کنند و عفونت لثه یا آبسه دندان عقل را ایجاد کنند. همچنین، دندان‌های شلوغ یا رشد نامنظم می‌تواند به تماس و سایش با لثه و گونه‌ها منجر شده و آبسه و

عفونت را فراهم کنند. در صورت وجود علائم آبسه دندان عقل، بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود.

مشکلات رایج دندان عقل

مشکلات رایج دندان عقل

مراقبت از دندان عقل:

 • مسواک زدن روزی دو تا سه بار:

دندان‌های عقل نیز باید همانند سایر دندان‌ها مراقبت شوند. برنامه‌ریزی برای مسواک زدن دو تا سه بار در روز ضروری است.

 • استفاده از نخ دندان:

برای تمیز کردن بین دندان‌ها، از نخ دندان استفاده کنید. این کار به جلوگیری از تجمع غذا و رشد باکتری‌ها کمک می‌کند.

 • استفاده از پین‌های دندانی یا برس‌های اینتر پروگزیمال:

برای مناطقی که دسترسی به آن‌ها سخت است، می‌توانید از پین‌های دندانی یا برس‌های اینتر پروگزیمال استفاده کنید تا به تمیزی دندان‌های عقل کمک کنید.

 • استفاده از دهان‌شویه‌های آنتی‌باکتریال:

برای مراقبت کامل از دندان‌های عقل و جلوگیری از عفونت‌ها، از دهان‌شویه‌های آنتی‌باکتریال و بدون الکل استفاده کنید.

مراقبت مداوم و دقیق از دندان‌های عقل می‌تواند به حفظ سلامتی و جلوگیری از مشکلات آتی آنها کمک کند.

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل

در صورتی که دندان عقل به دلیل نداشتن مشکلات خاصی مانند تداخل با دندان‌های دیگر یا عفونت، پوسیدگی، یا فشار زیاد به دندان‌های مجاور، مشکلی ایجاد نکرده باشد، عمل کشیدن آن معمولاً لازم نیست. اما، اگر دندان عقل به دلیل پوسیدگی یا عفونت به حالت نامطلوبی درآمده و موجب ایجاد مشکلاتی مانند درد یا فشار بر دندان‌های مجاور شود، دندانپزشک ممکن است توصیه به کشیدن آن دندان داشته باشد. همچنین، در صورتی که دندان عقل به طور کامل بیرون نیامده و در لثه گیر کرده باشد و احتمال ایجاد مشکلات در آینده وجود داشته باشد، نیز عمل کشیدن دندان موردنیاز است. در هر صورت، تصمیم نهایی در مورد کشیدن یا نکشیدن دندان عقل باید توسط دندانپزشک با توجه به شرایط و مشکلات مربوطه اتخاذ شود

جراحی دندان عقل:

در برخی حالات کشیدن دندان عقل با روش‌های معمول دندانپزشکی ممکن نیست و نیاز به جراحی دندان عقل است.

پزشک ممکن است از بی‌حسی‌های قوی یا مواد بیهوشی برای جراحی استفاده کند، به ویژه اگر دندان عقل در زیر لثه و استخوان فک فرو رفته باشد.

بسته به شرایط فرد، جراحی ممکن است طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. میزان عمق ریشه دندان، شدت عفونت، و فرورفتگی یا نهفتگی آن در لثه تأثیرگذار است.

درد بعد از جراحی ممکن است وجود داشته باشد، اما با تزریق بی‌حسی موضعی می‌توان این درد را کاهش داد.

بخیه دندان عقل:

در برخی موارد، پس از برداشتن دندان عقل، جای زخم‌ها با بخیه بسته می‌شود.

اگر بخیه‌ها جذبی باشند، نیازی به کشیدن آنها نیست، اما در غیر این صورت، بین یک هفته تا ده روز بعد از جراحی دندان عقل، بخیه‌ها باید کشیده شوند.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان عقل:

 • کنترل خونریزی:

خونریزی بعد از کشیدن دندان یا جراحی عادی است. برای کنترل آن، یک تکه گاز مرطوب را روی حفره خالی دندان قرار داده و محکم گاز را بگیرید. در صورت خونریزی شدید، تماس با دندانپزشک یا جراح موردنیاز است.

 • اجتناب از آبکشی و تف کردن:

به مدت ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان، از آبکشی یا تف کردن خودداری کنید. همچنین، از مکیدن یا مصرف مایعات داغ پرهیز کنید.

 • استفاده از کمپرس یخ:

برای کاهش تورم صورت، از کمپرس یخ استفاده کنید.

 • مصرف داروهای ضددرد و آنتی‌بیوتیک:

داروهای ضددرد و مسکن می‌توانند درد را کاهش دهند. آنتی‌بیوتیک‌ها هم توسط پزشک برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌شوند که باید به صورت منظم مصرف شوند.

 • درمان خانگی آبسه:

برای کاهش التهاب ناشی از آبسه، از دستورالعمل‌های خانگی مانند دهان‌شویه با آب گرم، جوش شیرین و نمک یا استفاده از ترکیبات گیاهی مانند روغن پونه کوهی استفاده کنید.

 • مصرف مسکن‌ها:

مسکن‌های مختلف می‌توانند درد ناشی از عفونت و درد دندان عقل را تسکین دهند. استفاده از ایبوپروفن و استامینوفن معمولاً توصیه می‌شود، اما در صورت لزوم، دندانپزشک می‌تواند مسکن‌های قوی‌تری را تجویز کند.

عوارض خرابی دندان عقل:

 • درد دندان عقل
 • عفونت
 • حفره‌ها
 • بیماری لثه
 • آسیب به دندان‌های مجاور
 • کیست‌ها و تومورها

 

بعضی از عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل عبارتند از:

 • خشکی حفره (استئیت آلوئولی)
 • ورم صورت
 • بی‌ حسی صورت
 • قفل شدن فک

این عوارض می‌توانند منجر به مشکلات جدی مانند درد شدید، عفونت‌های پیشرونده، و محدودیت در حرکت فک شوند. در صورت وجود هر یک از این عوارض، مراجعه به دندانپزشک یا جراح ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *